07/16/2019 - سه شنبه 25 تير 1398 English

پروژه ها


سیستم ثبت مکانیزه تخلف از سرعت مجازسامانه هوشمند تشخيص و ثبت تخلف سرعت در بزرگراهها

سامانه ثبت تخلف سرعت (Speed limit enforcement) عبارت از سامانه ای اتوماتیک شامل مجموعه نرم افزار و سخت افزارهای مختلف می باشد که برای تشخصی خودرو یا پلاک خودروهای متخلف، عکسبرداری، پردازش و تحلیل عکس، مخابره اطلاعات عکس و متون، تهیه بانک اطلاعاتی و نهایتاً صدور جریمه برای خودروهای متخلف بکار می رود. تجهیزات سخت افزاری ممکن است در کناره و یا سطح راه نصب گردند و یا بر روی خودروهای ویژه نصب شوند.

امروزه تمامی این سامانه‌ها از ابزاری اتوماتیک برای تشخصی متن پلاک خودرو (Automatic Number Plate Recognition) که معروف به ANPR یا بعضا LPR می باشد استفاده می کنند. پس از تشخیص پلاک خودرو، صدور جریمه با ملاحظه سرعت های مجاز با سه شیوه صورت می گیرد:

   1: جریمه بر اساس سرعت لحظه ای در مکان نصب دوربین

   2: جریمه بر اساس سرعت متوسط بین دو دوربین متوالی با فاصله مشخص
   3: جریمه بر اساس ترکیبی از سرعت لحظه ای و سرعت متوسط

کشورهای مختلف دارای قوانین ملی و محلی متفاوتی در خصوص دوربین های کنترل سرعت هستند. همچنین نحوه عکسبرداری در کشورهای مختلف متفاوت می باشد. در برخی کشورها لزوماً می بایست چهره راننده مشخص باشد و لذا عکسبرداری می بایست از وجه جلوی خودرو انجام شود و در برخی کشورها الزاماتی در خصوص عکسبرداری از وجه عقب خودرو مورد نظر می باشد.

سامانه هاي ثبت تخلفات سرعت با حسگر هاي راداري

سامانه هاي ثابت ثبت تخلفات سرعت با حسگرهاي راداري دقيقترين تکنولوژي است که امروزه در کشورهاي صنعتي به عنوان سامانه هاي ثابت ثبت تخلفات سرعت بکار مي روند. با پيشرفت تكنولوژي، سامانه هاي نسل سوم، تمام مشکلات سامانه هاي نسل اول و دوم را برطرف نموده است. اولاً توان خروجي حداکثر mW 10 است که از نظر مقررات زيست محيطي بين المللي مورد تأييد مي باشد. ثانياً سرعت تمام خودروهايي که در خطوط مختلف در ديد سامانه مي باشند به دقت اندازه گيري گردد و خطاي اندازه گيري نيز حداکثر 1% است. نظر به اينکه سرعت تمام خودروها در تمام لحظات اندازه گيري مي شود، سامانه نسل سوم، هم ترافيک شمار دارد و هم مي تواند ميانگين سرعت ترافيک را با دقت بسيار بالا مشخص نمايد. بطور کلي، اطلاعات و گرافهاي مديريتي متعددي را سامانه هاي نسل سوم در اختيار مدير قرار مي دهند که مديريت هوشمند کنترل سرعت را امکان پذير مي سازد. نسل سوم سامانه هاي ثبت تخلفات سرعت راداري، تنها با يک حسگر راداري، سرعت دقيق هر تعداد خودرو که در ديد سامانه باشند را بصورت دقيق و مشخص تعيين مي نمايد، سرعت خودروهاي متخلف را با رنگ قرمز و سرعت خودروهايي که با سرعت مطمئنه در حال حركت اند، با رنگ سبز نشان مي دهد. يكي ديگر از ويژگيهاي سامانه هاي نسل سوم اعلام هشدار براي سرعتهاي خطر آفرين مي باشد.

در این راستا شرکت کنترل ترافیک تهران از سال 86 به طور جدی کار مطالعه و طراحی سیستم خودکار تشخیص و ثبت تخلف سرعت را آغاز و پس از طی موفقیت آمیز مراحل آزمایشی در سال 87، کار نصب و راه اندازی 200 دستگاه دوربین راداری نسل سوم را در دستور کار قرار داد  که تا کنون تعداد 181 دستگاه در 18 محور پر تردد شهر نصب گردیده است. این 18 محور بزرگره های نیایش، صیاد، امام علی، بابایی،  چمران، شیخ فضل الله نوری، کرج، حکیم، یادگار امام، همت، یاسینی،امام رضا،باکری،بعثت، ستاری، پل صدر، کمربندی شهر ری، تونل امیرکبیر، تونل توحید و تونل نیایش می باشند.

مرکز مکانیزه ثبت و صدور جرائم در ساختمان معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران نیز در پاییز سال 87 به بهره برداری رسید.

شهروندان گرامی توجه داشته باشند تخلف سرعت در تمامی معابر شهری به میزان 10 کیلومتر بر ساعت از حداکثر سرعت مجاز نمایش داده شده در تابلو آن محور محاسبه و ثبت می گردد.


ویژگی های منحصر به فرد دوربین های ثبت تخلف دستاوردهای بسیار خوبی به ارمغان داشته و این ویژگی ها و دستاوردها متولیان امر را به تلاش مضاعف برای بهره برداری و نصب سریع تر این دوربین ها در باقی بزرگراه ها ترغیب می نماید.

print