05/22/2019 - چهارشنبه 1 خرداد 1398 English

پروژه ها


سامانه اندازه گیری زمان سفر سیستم های نوین اطلاع رسانی رویدادهای ترافیکی

اکثر شهرهاي بزرگ و پيشرفته دنيا به منظور ارتقاء احاطه مديريت شهري بر کليه رويدادها و وقايع اثرگذار شهر، از فن آوري هاي نوين کنترل ترافیک بصورت آنلاین استفاده مي کنند و با استقرار ساختاري يکپارچه به عنوان مرکز فرماندهي شهر، امکان اعمال تدابير مديريتي در خصوص رويدادها و حوادث مختلف شهر را فراهم مي‌آورند. با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ترافیک در شهرهای بزرگ و کلان شهرها، مدیریت پایدار آن به عنوان یکی از دغدغه های همه دولتهای ایران و دیگر کشورهای دارای مشکلات مشابه بوده است. در این راستا دولت ایران اهمیت فوق العاده ای به ترافیک شهر تهران و کلان شهرهای دیگر داده و روش های مختلفی را بدین منظور در نظر گرفته است.ارائه شاخصهای تاثیر طرحهای انجام شده در راستای مدیریت ترافیک یکی از ابزارهای نشاندهنده کیفیت مدیریت می باشدکه در این راستا موفقیت چندانی حاصل نشده است. در این راستا استفاده از این سنسورهای ترافیکی با توجه به اطلاعات تولید شده توسط آنها عملا موفقیت یا شکست و میزان تاثیر گذاری طرحهای ترافیکی را به وضوح روشن خواهد نمود. با توجه به مشکل ترافیکی کلان شهر تهران و دیگر شهرهای مهم ایران و افزایش حجم سفرهای روزانه در  این شهرها و افزایش تعداد خودروهای تولیدی و در پی آن افزایش حجم ترافیک شهری بخصوص در بخش درون شهری وترافیک جاده‌های ارتباطی با کلان شهرها، مدیریت پیشرفته ترافیک را به عنوان یک ضرورت ایجاب می نماید. ارائه اطلاعات دقیق ترافیکی بصورت قابل فهم هم برای رانندگان و هم برای مدیریت ترافیک خواهد توانست که مدیریت هوشمندانه‌ای را در این زمینه صورت دهد. هنگامیکه یک مسافر شهری بتواند تخمین مناسبی از زمان سفر خود از مسیرهای مختلف در ساعات  مختلف را بصورت آنلاین دریافت نماید، بهتر خواهد توانست سفرهای درون شهری خود را مدیریت نماید. از طرف دیگر مدیریت ترافیک شهرهای بزرگ با داشتن اطلاعات دقیق زمان سفر و اطلاعات مبدا - مقصد شهروندان خواهد توانست برنامه ریزی و مدیریت بهتری را ارائه نموده وشاخص های مناسب تری را برای اهداف و عملکرد خود در نظر بگیرد.

ترافیک شهر تهران به عنوان یکی از پر تردد ترین شهرهای جهان، نیازمند ارائه خدمات تحلیل و آنالیز داده‌های ترافیکی و همچنین ارائه سنسورهای محاسبه زمان سفر بر اساس شناسایی و بازشناسایی وسائط حمل و نقل بوده و این مهم می تواند نقش موثری برای برآورده کردن نیاز بدون پاسخ مانده ترافیک این شهر و دیگر کلان شهرهای ایران و همچنین جاده های کشور در این خصوص ایفاء نماید. همچنین این محصول می تواند با مزیت رقابتی عامل کیفیت، انعطاف پذیری ناشی از بومی سازی و وجود دانش فنی مناسب و از همه مهمتر میزان قیمت، جایگاه مناسبی را در کشورهای دیگر ایجاد نماید.

داده‌های ترافیکی از ملزومات یک سیستم موفق مدیریت هوشمند حمل و نقل است، لذا این داده‌ها برای مدیریت ترافیک و همچنین برنامه ریزی بلند مدت و ارائه راه حلهای ترافیکی پایدار به عنوان یکی از ملزومات مهم مورد استفاده قرار می گیرند. دادههای ترافیکی شامل داده‌های حجم ترافیک، سرعت، سرفاصله زمانی و مکانی، چگالی و زمان سفر می‌باشند که برای اندازه گیری این داده‌ها از فن آوریهای مختلف مرتبط با هر پارامتر استفاده می‌شود. 

زمان سفر یکی از مهمترین پارامترهای ترافیکی است که در مدیریت و کنترل سامانه‌های مبتنی بر سیستم های هوشمند حمل ونقل کاربرد دارد. در حقیقت زمان سفر یک پارامتر ترافیکی است که از نظر فهم بسیار آسان و از نظر محاسبات بسیار مشکل است. روشهای مختلفی برای محاسبه زمان سفر وجود داشته است که تا به حال به علت سختی محاسبه، هزینه زیاد، عدم دقت و عدم امکان محاسبه آنلاین کمتر مورد استفاده قرار میگرفته است.

شناسایی و بازشناسایی وسایط نقلیه در نقاط مختلف شبکه حمل و نقل یکی از روشهای دقیق جمع آوری داده‌های زمان سفر است. سنسورهای هوشمند ترافیک، زمان سفر را بر اساس  داده‌های بدست آمده از وسایط نقلیه یا هر وسیله متحرک دیگر محاسبه می کنند. همچنین این سنسورها می توانند اطلاعات دقیقی از مبدا و مقصد افراد یا خودروهای متحرک در ترافیک ارائه نمایند که این اطلاعات نیز یکی از ورودیهای مهم تصمیم گیری در مدیریت ترافیک شهری است.

سنسورهای هوشمند ترافیکی با ترکیب فنآوریهای نوظهور و دانش محاسبات ترافیکی یک راه حل جدید برای مشکل بسیار جدی صنعت حمل و نقل ارائه داده است. تولید داده‌های ترافیکی بر اساس داده‌های بدست آمده از سنسورهای ترافیکی هزینه انجام پروژه های تحقیقاتی ترافیکی را به شدت کاهش داده و همچنین مدیریت ترافیک را برای سازمانهای مرتبط آسان می نماید. از سوی دیگر کاربرد سنسورهای هوشمند ترافیکی باعث کاهش هزینه ۸۰ درصدی نسبت به روش های متداول از جمله دوربین های کنترل ترافیک خودروها برای تخمین زمان سفرگردیده است.

 تاریخچه

 فناوری این محصول عملا طراحی مجدد یک محصول نوظهور است. اولین نمونه های این محصول در سال 2008  توسط یک تیم ایرانی در دانشگاه مریلند آمریکا ساخته شده و به سرعت در صنایع وابسته رشد نموده است. تابحال تکنولوژی استفاده از سنسورهای هوشمند ترافیکی، در کشورهایی نظیر آمریکا، چین، کانادا  و اسپانیا مورد استفاده قرار گرفته است. این محصول بر اساس دانش طراحی مدل آمریکایی با توجه به اقلام الکترونیکی و دانش ایرانی، باز طراحی و ساخته شده است. ارائه طرح محاسبه زمان سفر با استفاده از سنسورهای هوشمند در ایران به عنوان نقطه آغازی در جهت رفع مشکل ترافیک کلان شهرها بصورت پایدار می باشد.

موارد استفاده از سنسورهای هوشمند ترافیکی

خدمات مرتبط با این محصول فقط به حوزه ترافیک محدود نشده و می توان در زمینه های دیگر نیز از آن استفاده نمود. به عنوان مثال تحلیل مبدا- مقصد مسافران مترو، تحلیل مبدا- مقصد شرکت کنندگان در تجمعات بزرگ مثل نمایشگاه کتاب، نماز عید فطر و... که در آن تحلیل ورودی و خروجی افراد می تواند در مدیریت تردد آنها تاثیر گذار باشد نیز از جمله کاربردهای جنبی این محصول می باشند. از دیگر موارد مصرف این سنسورها تولید داده های ورودی محاسبات آلودگی هوا می باشد. از داده های بدست آمده از این سنسورها می توان ارتباط معناداری بین آلایندگی های هوا که با حرکت وسایل نقلیه مرتبط هستند، بدست آورد.

تأثیرات اجتماعی، مزایای فنّاوری، ویژگی‌های منحصر بفرد

با توجه به اینکه در دنیای امروز اولین برنامه های مدیریت شهری، شهر سالم و پایدار است، مدیریت ترافیک نقش عمده ای در سالم سازی و پایداری این حوزه خواهد داشت. همچنین از نظر سلامت روانی اجتماع در ترافیک روان و همچنین شاخص های پایداری اجتماعی و اقتصادی (کاهش ساعات تلف شده در ترافیک و افزایش بهره وری اجتماعی) ارائه این محصول می تواند این کسب و کار را در تقسیم بندی کارآفرینی پایدار قرار دهد که یکی از ابزارهای مورد توجه و نوظهور توسعه پایدار می باشد.

بررسي تحولات اقتصادي داخلي بر پروژه سنسورهای  هوشمند ترافیکی

هر چند تغییر قیمت حامل های انرژی در همه ابعاد صنایع مختلف تاثیر گذاشته است، اما استفاده از سنسورهای هوشمند ترافیکی را بیش از پیش توجیه پذیر کرده است. کاهش زمان سفر به معنی مدیریت بهینه مصرف سوخت خواهد بود که هم به شهروندان کمک می کند و هم مبالغ سوبسید دولتی را کاهش خواهد داد و قطعا سود دولت از محل کاهش سوبسید ها بسیار بیش از مبالغ هزینه شده در استفاده از این سنسورها خواهد بود. ضمن اینکه بومی سازی این محصول در وضعیت تحریم های بین المللی جاری نشان از توان تولیدی- فناوری کشور دارد.

وضعیت پروژه سامانه اندازه گیری زمان سفر

50 عدد سنسور در بزرگراه های تهران نصب گردیده است. نصب سنسورها در مرحله اول در بزرگراه حکیم و رسالت حد فاصل تقاطع شهیدستاری- آیت ا..کاشانی در غرب تهران تا تقاطع آیت در شرق انجام پذیرفت. در مرحله بعد، مسیر بزرگراه شهید بابایی، صدر، نیایش، آبشناسان از تقاطع خیابان دماوند در شرق تهران تا میدان شهران در غرب تهران با در نظرگرفتن مسیرهای طبقه پایین و بالای بزرگراه  صدر و همچنین مسیر جایگزین تونل تحت پوشش قرار گرفت. با بررسی های کارشناسی محل سنسورها به گونه ای انتخاب شده اند که سناریوهای مختلف حرکت در بزرگراه ها با در نظر گرفتن تغییر مسیر در بزرگراه های یادگار امام، چمران و مدرس و دسترسی های مختلف در بزرگراه های شهید همت، حکیم و نیایش مورد ارزیابی قرار گیرد. در این فاز بزرگراه های های شهید بابایی، صدر، همت (حد فاصل مدرس تا یادگار امام)، نیایش، رسالت (از تونل تا تقاطع شهید آیت)، حکیم (حد فاصل تقاطع اباذر تا تونل) و قسمتهایی از بزرگراه های شهید مدرس، چمران، یادگار امام که بزرگراه های فوق الذکر را به هم می پیوندد، تحت پوشش این سامانه قرار می گیرند. 


print