Menu

11/16/2019 - شنبه 25 آبان 1398 English

پروژه ها


مراکز کنترل ترافیک تهران


مرکز کنترل ترافیک در کلان‌شهری مثل تهران با وسعت و تعداد خودرو بالا نیازمند رویکردها و راهبردهای پیچیده‌ای است.

در اکثر شهرهای بزرگ و پیشرفته دنیا به منظور ارتقاء احاطه مدیریت شهری بر کلیه رویدادها و وقایع اثرگذار شهر، از فن‌آوری‌های نوین نظارت از راه دور استفاده می‌شود و با استقرار ساختاری یکپارچه به عنوان مرکز فرماندهی شهر، امکان اعمال تدابیر مدیریتی در خصوص رویدادها و حوادث مختلف شهر فراهم می‌گردد.

شهر تهران در این خصوص جزء شهرهای پیشتاز در منطقه خاورمیانه می‌باشد. «مركز كنترل ترافیك تهران» به عنوان بزرگ­ترین مركز در سطح كشورهای منطقه و با هدف دستیابی مردم و رانندگان به اطلاعات ترافیکی جهت انتخاب مسیر، استفاده بهینه از معابر شهری، افزایش ایمنی، کاهش مصرف سوخت و آلودگی‌های ناشی از ترافیک در سال 1371 مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما ساختمان فعلی مركز در سال 1376 افتتاح شد و در سال 1386 عملیات بازسازی و نوسازی در معماری و تجهیزات مرکز در جهت ایجاد یک سیستم مدیریت یکپارچه ترافیک انجام گردیده است.


هم اکنون در ساختار مرکز کنترل ترافیک شهر تهران نمایندگان 16 نهاد و سازمان و مراکز مرتبط با فعالیت‌های خدمات شهری و حوزه‌های تخصصی مدیریت شهری حضور دارند و علی رغم اینکه نام این مرکز «مرکز کنترل ترافیک شهرداری تهران» می‌باشد، لیکن مقوله «مدیریت ترافیک»  تنها یکی از ابعاد مهم و کلیدی مسئولیت‌های این مرکز می‌باشد به عنوان مثال فعالیت‌های هماهنگ شده بین سازمانی از دیگر وظایف مهم این مرکز می‌باشد.

آنچه که در بحث مدیریت شهری ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید این است که در عین حفظ یکپارچگی و انسجام در اعمال تدابیر مدیریتی، از بذل توجه به مقتضیات محلی و منطقه‌ای و اتخاذ رویکردهای تخصصی غفلت نشود. شهرداری تهران نیز از سال‌ها قبل اهمیت این موضوع را درک نموده و اولین تجربیات خود در این حوزه را با استقرار مراکز کنترل ترافیک اقماری کسب کرده است که اولین آن‌ها ایجاد مراکز تخصصی مرکز کنترل تونل رسالت، مرکز مدیریت و راهبری خطوط اتوبوسرانی تندرو در شرق تهران و مرکز کنترل تونل توحید می‌باشد.
در حال حاضر در شش منطقه شهرداری این مراکز محلی کنترل پهنه های ترافیکی شهر فعال می‌باشند.

print