07/21/2019 - يكشنبه 30 تير 1398 English

پروژه ها


مراکز کنترل ترافیک تهران


مرکز کنترل ترافیک در کلانشهری مثل تهران با وسعت و تعداد خودرو بالا نیازمند رویکردها و راهبردهای پیچیده ای است.

در اکثر شهرهای بزرگ و پیشرفته دنیا به منظور ارتقاء احاطه مدیریت شهری بر کلیه رویدادها و وقایع اثرگذار شهر، از فن آوری های نوین نظارت از راه دور استفاده می شود و با استقرار ساختاری یکپارچه به عنوان مرکز فرماندهی شهر، امکان اعمال تدابیر مدیریتی در خصوص رویدادها و حوادث مختلف شهر فراهم می گردد.

شهر تهران در این خصوص جزء شهرهای پیشتاز در منطقه خاورمیانه می باشد. «مركزكنترل ترافیك تهران»  به عنوان بزرگ­ترین مركز در سطح كشورهای منطقه و با هدف دستیابی مردم و رانندگان به اطلاعات ترافیکی جهت انتخاب مسیر ، استفاده بهینه از معابر شهری ، افزایش ایمنی ، کاهش مصرف سوخت و آلودگی های ناشی از ترافیک و ایجاد یك سیستم مدیریت یكپارچه ترافیك در سال 1371 مورد بهره برداری قرار گرفت، اما ساختمان فعلی مركز در سال 1376 افتتاح شد و در سال 1386 عملیات بازسازی و نوسازی در معماری و تجهیزات مرکز انجام گردیده است.


هم اکنون در ساختار مرکز کنترل ترافیک شهر تهران نمایندگان 16 نهاد و سازمان و مراکز مرتبط با فعالیت های خدمات شهری و حوزه های تخصصی مدیریت شهری حضور دارند و علی رغم اینکه نام این مرکز «مرکز کنترل ترافیک شهرداری تهران» می باشد، لیکن مقوله «مدیریت ترافیک»  تنها یکی از ابعاد مهم و کلیدی مسئولیت های این مرکز می باشد به عنوان مثال فعالیت های هماهنگ شده بین سازمانی از دیگر وظایف مهم این مرکز می باشد.

آنچه که در بحث مدیریت شهری ضروری و اجتناب ناپذیر می نماید این است که در عین حفظ یکپارچگی و انسجام در اعمال تدابیر مدیریتی، از بذل توجه به مقتضیات محلی و منطقه ای و اتخاذ رویکردهای تخصصی غفلت نشود. شهرداری تهران نیز از سالها قبل اهمیت این موضوع را درک نموده و اولین تجربیات خود در این حوزه را با استقرار مراکز کنترل ترافیک  اقماری کسب کرده است که اولین آنها ایجاد مراکز تخصصی مرکز کنترل تونل رسالت، مرکز مدیریت و راهبری خطوط اتوبوسرانی تندرو در شرق تهران و مرکز کنترل تونل توحید می باشد.
در حال حاضر در شش منطقه شهرداری این مراکز اقماری فعال می باشند.

print