Menu

11/16/2019 - شنبه 25 آبان 1398 English

پروژه ها


مراکز محلی نظارت و کنترل پهنه های ترافیک شهر تهران
با توجه به تمایل مردم به شهرنشینی که موجب گسترش شهرها شده مقوله جابه‌جایی و تردد در شهرها به عنوان نخستین دغدغه شهرنشینان امروزی شده است. روان‌سازی جریان ترافیک و کنترل جریان ترافیک برای بهبود جابه‌جایی انسان‌ها و کالا و بار در شهرها بدون بهره گیری از سامانه های پیشرفته و فن آوری های علمی نو و تازه در شهرهای امروزی امری قریب به محال است. افزایش روزافزون خودرو و ضریب نفوذ مالکیت آن در بین شهرنشینان و تمایل استفاده از خودروهای شخصی در میان شهروندان سبب شده تا در شهرها گره‌ها و تراکم‌های ترافیک و در پی آن بروز حوادث ترافیکی با افزایش روبرو باشد. بهره گیری از سامانه‌های هوشمند حمل و نقل و ترافیک و هدف‌گذاری برای اولویت بخشی به سامانه‌های حمل و نقل همگانی و در دهه اخیر رویکرد انسان محوری در شهرها؛ مدیریت شهری را در تجهیز شهر به سامانه‌های هوشمند و به نوعی هدایت شهر های بزرگ به سمت شهرهای هوشمند را به دنبال داشته است.

پایش و کنترل جریان ترافیک شهری نیز نیازمند بهره‌برداری از سامانه‌های هوشمند می‌باشد که مراکز پایش و کنترل جریان ترافیک در شهرها برای چنین اهدافی راه‌اندازی می‌شوند تا علاوه بر بهره‌برداری از سامانه‌های هوشمند برای مدیریت و کنترل جریان ترافیک به صورت یکپارچه بتوان دسترسی هم زمان به  تمامی داده‌های دریافتی از سامانه‌ها داشت و بر پایه پردازش داده‌های اولیه واکنش‌های مناسب انجام شده و موضوعات با همکاری تمام سازمان‌های مسئول و خدمات‌رسان شهری که در جریان ترافیک و جابه جایی اخلال ایجاد می‌نماید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرانجام رسد و وضعیت شبکه معابر به حالت عادی و اولیه بازگردد.

مرکز محلی نظارت و کنترل ترافیک تهران به عنوان مهمترین مکان برای ایجاد سیستم مدیریت یکپارچه ترافیک در سال 1371 مورد بهره‌برداری قرار گرفت. سال 1388 با توجه به توسعه سیستم نظارت تصویری شهر تهران و افزایش تعداد دوربین‌ها و تجهیزات کنترل ترافیک و توسعه ناوگان و سامانه های حمل و نقل همگانی، مدیران ارشد حوزه حمل ونقل و ترافیک تصمیم به ایجاد مراکز محلی نظارت تصویری در 4 منطقه شهرداری تهران گرفتند.  مراکز محلی کنترل ترافیک از سال 1388 و پس از گذشت دوسال از بازسازی و نوسازی مرکز کنترل ترافیک تهران با توجه به روند توسعه تجهیزات و به کارگیری فن‌آوری‌های روز و در راستای مدیریت شهری محله محور و تمرکز زدایی ایجاد شد تا با واگذاری برخی از وظایف و اختیارات؛ مرکز کنترل ترافیک تهران بتواند مدیریت امور ترابری و حمل و نقل در کلان شهر تهران را بهتر انجام دهد.

راه‌اندازی مراکز محلی به ترتیب: پهنه غرب تهران(منطقه 5 شهرداری)؛ پهنه شرق تهران(منطقه 4)؛ پهنه جنوب تهران(منطقه 15 شهرداری)؛ پهنه شمال تهران(منطقه یک شهرداری)؛ پهنه جنوب غربی تهران(منطقه 18 شهرداری) و در نهایت پهنه مرکزی تهران(منطقه 12 شهرداری) انجام شدند.

                                             

 مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک شمال شهر تهران

مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک شمال تهران در ساختمان معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری منطقه یک واقع شده است، در شهریور ماه سال 1389 و هم زمان با تشکیل ستاد بازگشایی مدارس این مرکز مورد بهره‌برداری قرار گرفت تا پایش جریان ترافیک در پهنه شمالی شهر تهران را که شامل مناطق شهرداری یک، 2 و 3 می‌باشد انجام دهند.

مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک شمال تهران با توجه به وضعیت جغرافیایی و میزان خانوارهای ساکن منطقه و هم‌چنین شبکه معابر منطق شهرداری تحت پوشش و به دلیل همجواری با شهرستان‌های شمالی شهر تهران (شمیرانات)؛ وضعیت ویژه‌ای در بین مراکز محلی کنترل ترافیک دارد.

مرکزمحلی نظارت و کنترل پهنه‌های ترافیک شمال تهران بدون تعطیلی و در طول شبانه روز کار پایش وکنترل ترافیک شبکه معابر تحت پوشش پهنه ترافیکی شمال تهران را انجام می‌دهد.


مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک شمال شرق

مرکزمحلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک شمال شرق تهران در مهرماه سال 1388 در ساختمان معاونت ترافیک شهرداری منطقه 4 توسط شرکت کنترل ترافیک تهران تجهیز و مورد بهره برداری قرار گرفت تا محدوده شمال شرقی تهران شامل مناطق 4 و 8 شهرداری به صورت محلی مورد پایش ترافیکی قرار گیرند.

با توجه به وسعت منطقه 4 شهرداری تهران به عنوان که ورودی شمال شرقی تهران محسوب شده و همجوار با شهرستان‌های استان تهران مانند لواسان، پردیس، رودهن و بومهن می‌باشد؛ خود نیز یکی از مناطق پرجمعیت شهر تهران بوده که دارای گستردگی و پهناوری از نظر مساحت می‌باشد. معاونت محترم ترافیک منطقه 4 شهرداری تهران با هماهنگی و تعامل با سرکلانتری پلیس محترم راهور شرق تهران در راستای هم‌‎افزایی کاری و بهبود برآیند عملکردی در مرکز محلی نظارت و کنترل ترافیک شمال شرق تهران فضایی را برای استقرار نماینده سرکلانتر پلیس محترم راهور در نظر گرفتند تا با تبادل اطلاعات هم زمان  بتوان زمان رسیدگی به حوادث و گره‌های ترافیکی در شبکه معابر را کاهش داد.


مرکز محلی نظارت و کنترل ترافیک غرب تهران

مرکز محلی نظارت و کنترل ترافیک غرب تهران در ساختمان معاونت ترافیک شهرداری منطقه 5 در مهر ماه 1388 افتتاح گردید. این مرکز مسئولیت پایش و کنترل ترافیک در شبکه معابر پنج منطقه شهرداری تهران شامل مناطق: پنج، نه، ده، 21 و 22 را بر عهده دارد. پهنه ترافیک غرب تهران درگاه ورودی مسافران شهرستان‌های غربی شهر تهران در استان تهران و هم‌چنین سایر مسافران از استان‌های همجوار مانند البرز گرفته تا خودروهایی که از کشورهای همسایه به ایران آمده و قصد سفر به شرق و جنوب و مرکز ایران را دارند می‌باشد.

وجود پایانه مسافری غرب تهران؛ هم چنین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و متروی خط 5 تهران که بین استان‌های تهران و البرزاست در این پهنه  بسیار حائز اهمیت بوده و روان‌سازی ترافیک در این منطقه به ویژه در فصل زمستان و در نواحی کوهستانی مناطق 5 و 22 عزمی راسخ می‌طلبد. حضور نماینده سرکلانتر غرب پلیس محترم راهور در این مرکز بر کارآیی و بهبود برآیند عملکرد پایش ترافیک افزوده است.

مرکز محلی نظارت و کنترل ترافیک غرب تهران بدون تعطیل در تمام طول سال و به صورت شبانه‌روزی مشغول خدمت رسانی به شهروندان محترم و هم‌وطنان ارجمند می‌باشد.

 

مرکز کنترل ترافیک جنوب شرق

 در راستای اهداف شهرداری تهران مبنی بر ناحیه محوری و بنابر ترافیک بالای شهر تهران و به منظور خدمت رسانی مطلوب و دقیق، مرکز کنترل ترافیک جنوب شرق واقع در پهنه جنوبی شهر در مهر ماه 1388 شروع به کار نمود.

مرکز جنوب شرق تهران واقع در ساختمان معاونت ترافیک منطقه 15 و زیر نظر مرکز کنترل ترافیک تهران با تمام توان خود به صورت شبانه روزی مشغول به خدمت رسانی به شهروندان محترم مناطق 13، 14و 15 شهر تهران  جمعا به تعداد 86 دوربین نظارتی می باشد. این منطقه به دلیل شرایط خاص خود و واقع شدن در دروازه ورودی جنوبی شهر تهران، سه راه افسریه، بزرگراه خاوران، بزرگراه امام علی (ع) خصوصا در تعطیلات پایان هفته شاهد حجم عظیم ترافیک و حوادث ناشی از آن بوده و یکی از پرکارترین مراکز کنترل ترافیک می باشد.


مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک مرکزی شهرتهران

مهر ماه 1391 در ساختمان معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری منطقه 12 به منظور پایش ترافیکی هسته مرکزی شهر شامل مناطق شهرداری شش، هفت، 11 و 12 راه اندازی شده است.

با توجه به وجود بازار تهران و بافت قدیمی شهر تهران، هم چنین مراکز اداری و تجاری و سیاسی و تاریخی و دانشگاهی شهر تهران در پهنه ترافیک مرکزی تهران و مراکز مهم جذب و تولید سفردر جداره خیابان های جمهوری، حضرت ولی عصر(عج)، حافظ، امام خمینی(ره)، مولوی، خیام، پانزده خرداد، سهروردی، شریعتی، انقلاب اسلامی، دماوند، آزادی، مصلی بزرگ امام خمینی (ره) و... موجب شده تا جریان ترافیک صبحگاهی و شامگاهی و سفرهای شهری باقصد خرید و بازدید از امکان مذکور؛ تدابیر و تمهیدات ویژه ای برای پایش و کنترل ترافیک این محدوده اتخاذ شود.

بسیاری از تقاطعات شهری مجهز به چراغ های راهنمایی هوشمند در این پهنه ترافیکی قرار دارد که مهم ترین ابزار برای کنترل جریان ترافیک پهنه مرکزی شهر تهران می باشد. اجرای طرح محدوده کنترل ترافیک مرکزی و هم چنین محدوده طرح کاهش آلودگی هوا برای هسته مرکزی شهرتهران سبب شده تا تعداد پایانه ها و سامانه ها  و ناوگان حمل و نقل همگانی و هم‌چنین ایستگاه‌های خطوط مترو تهران بسیار زیاد باشد و نیازمند پایش دقیق و کنترل ویژه توسط مرکز محلی نظارت و کنترل ترافیک مرکزی شهر تهران باشد.

پیاده راه های واقع در محدوده بازار، بافت قدیمی و تاریخی و مراکز فرهنگی و آموزشی از دیگر شاخصه‌های این پهنه شهر می باشد که کار جابه‌جایی و حمل و نقل کالا و بار  و مسافران و گردشگران در این محدوده نیز نسبت به سایر مناطق شهر تهران متفاوت باشد.

مرکز محلی نظارت و کنترل مرکزی شهر تهران کار پایش و کنترل جریان ترافیک معابر تحت پوشش را به صورت روزانه انجام می‌دهد.


مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک جنوب تهران

مرکز محلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک جنوب تهران در 12 خرداد ماه 1393 توسط معاون محترم وقت حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران و با حضور شهردار محترم وقت منطقه 18 و مدیرعامل محترم وقت شرکت کنترل ترافیک افتتاح گردید.

شبکه معابر بزرگراهی و اصلی  مناطق 16، 17، 18، 19و 20 که شامل بزرگراه ترانزیتی آزادگان و مبادی ورودی و خروجی جنوب شهر تهران مانند آزادراه خلیج فارس؛ جاده قم؛ آزادراه ساوه؛ جاده احمدآباد مستوفی؛ بزرگراه‌های شهری بعثت، بزرگراه شهید هاشمی و شهید کاظمی، شهید تندگویان، امام علی (ع)، شهید آوینی، سعیدی را زیر پوشش و کنترل خود دارد.

وجود مراکز مهمی از قبیل حرم مطهر حضرت امام(ره)، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، مسیرهای منتهی به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، پایانه مسافری جنوب تهران، آرامستان بهشت زهرا (س) و بازار مرکزی میوه و تره بار شهرداری تهران سبب شده تا سفرهای شهری با مقاصد محتلف مانند سفرهای مذهبی و آئینی، سفرهای کاری و اداری و سفرهای آموزشی و تفریحی در این پهنه ترافیکی بسیار صورت پذیرد که در این میان سهم سفرهای زیارتی و مذهبی بیش از پیش و در مناسبت های ویژه افزایش جریان ترافیک عبوری را موجب گردد و از این حیث دارای اهمیت ویژه می‌باشد. مرکزمحلی نظارت و کنترل پهنه ترافیک جنوب تهران کار پایش و کنترل ترافیک شبکه  معابر تحت پوشش را به صورت روزانه انجام می‌دهد.

 

 

 

print