05/20/2019 - دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 English

مشروح خبر

سامانه جامع منابع انسانی در شرکت کنترل ترافیک تهران افتتاح شد

مراسم افتتاح سامانه جامع منابع انسانی در شرکت کنترل ترافیک تهران با حضور الهام فخاری عضو شورای شهر تهران، داور نظری قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی، احسان جاهد مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک، مدیران سازمان فناوری اطلاعات، مدیران و کارشناسان شرکت کنترل ترافیک تهران و کارشناسان حوزه منابع انسانی در سالن جلسات این مجموعه برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل شرکت کنترل ترافیک تهران در ابتدای این نشست سید احسان جاهد مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک تهران ضمن خوش آمد گویی به میهمانان حاضر به ارائه ی معرفی کوتاه و گزارشی از این شرکت پرداخت و اظهار داشت شرکت کنترل ترافیک تهران یک شرکت تخصصی است و طبیعتاً می بایست در استفاده از ابزارهای نوین و تخصصی پیشرو باشد؛ از همین رو به استقبال راه اندازی این سامانه در شرکت خود رفتیم تا ضمن پیوستن به یک سامانه منسجم و یکپارچه، شاهد ارتقا و بهره وری عملکرد شرکت در آینده ای نزدیک باشیم.

در ادامه این جلسه الهام فخاری عضو شورای شهر تهران با بیان مشکلات فعلی مدیریت شهری گفت:

امروز معضل بزرگ سیستم های اداری ما از جمله شهرداری تهران، نبود فرهنگ و مهارت گفتگو سازمانی است و مدیران ارشد با کارکنان و مدیران میانی به طرح مسئله و گفت و گو نمی پردازند؛ هرچند انجام عدالت سازمانی، انسجام سازمانی، امید به ارتقا، انعطاف پذیری و سنجش و ارزیابی نیز از معضلات سازمان های ماست، اما حرکت به سمت اجرای این موارد در دوره مدیریت شهری جدید به چشم می خورد که سامانه ی جامع منابع انسانی یکی از همان ابزارهای تحقق این چشم انداز است.

فخاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه یکی از شعارهای ما در بدو ورود به مدیریت شهری، چابک سازی بوده است گفت: بدنه ی شهرداری تهران باید چابک شود که با کاهش ورود نیرو و تنظیم خروج این اتفاق میسر می شود و البته این ظرفیت در شهرداری تهران وجود دارد که ما برای هر شخص کار تعریف کنیم و به تبع آن پویایی سیستم را افزایش دهیم؛ چرا که در شرایط کنونی کشور که با یک معضل اقتصادی رو به رو هستیم، پایان هر قرارداد کاری به مثابه ی آغاز یک معضل اجتماعی و دغدغه ی معیشتی برای افراد است و ما باید به سمتی برویم که بتوانیم روند چابک سازی را هوشمندانه تر و با ملاحظات بیشتر اجرا نماییم.

عضو شورای شهر تهران در پایان با اشاره به راه اندازی سامانه بازار کار داخل بعنوان یک ابزار خوب در جهت شناسایی فرصت ها و افراد متخصص در شهرداری و نیز سامانه جامع منابع انسانی افزود: این سامانه های هوشمند موجب بازگرداندن پویایی به سیستم و افزایش شفافیت می گردد؛ هر چند این اتفاق با تاخیر در شهرداری تهران رقم خورده است اما حضور مدیران جوانی توانسته به ما نشان دهد که کار اساسی را می توان در کوتاه ترین زمان ممکن و به بهترین شکل انجام داد.

پس از سخنان فخاری، داور نظری قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی ضمن قدردانی از زحمات مدیران و کارکنان شرکت کنترل ترافیک تهران در راه اندازی سامانه جامع منابع انسانی گفت: تلاش های جناب آقای جاهد در راه اندازی این سامانه و نیز عملکرد موفقشان در این سازمان به ما نشان می دهد که نباید نگران تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان بود و مدیران جوان شهرداری تهران می توانند سرآغاز تحول در سازمان های خود باشند.

رئیس کمیته معماری سازمانی در معاونت توسعه منابع انسانی ادامه داد: طبق بند د ماده 117 برنامه دوم شهرداری تهران، این سامانه می بایست تا پایان سال 94 به اتمام می رسید اما ضعف درکار تیمی و مشکلات فنی و عدم اعتقاد مدیریت در دوره گذشته به شفافیت اطلاعات موجب شد تا این اتفاق رقم نخورد. هم اکنون با دستور شهردار محترم تهران مبنی بر توجه به هوشمندسازی خدمات و نیز ابلاغ 5 موضوع استراتژیک توسط معاون محترم توسعه منابع انسانی، مدیران جدید در حوزه منابع انسانی، توانسته اند در مدت هفت ماه اطلاعات بیش از 80 درصد کارکنان را در این سامانه وارد نموده و شرکت ها و سازمان های مستقل را نیز ذیل این سامانه تعریف نماییم و طبق برنامه مقرر تا پایان آذرماه اطلاعات پرسنلی کلیه کارکنان شهرداری که تا امروز 66973 نفر می باشند را وارد سامانه نمایند.

داور نظری ادامه داد : در مدیریت شهری گذشته سازمان و شرکت ها در یکپارچه شدن سیستم های اطلاعاتی و نیز نصب سیستم های یکپارچه از سوی شهرداری تهران همکاری مثبتی نداشتند؛ این در حالی است که تمام شرکت ها و سازمان هایی که به نحوی از شهرداری تهران بودجه دریافت کرده و یا بیش از 50 درصد سهام آنها متعلق به شهرداری می باشد، باید از سیاست های کلان شهرداری تبعیت نمایند که راه اندازی این سامانه آغاز فصل جدیدی در شکل گیری یک اتحاد و انسجام سیستمی میان تمام ارکان شهرداری تهران است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی رسانه ها با عدم امانت داری، عدم تجدید قرارداد تعداد معدود از همکارانی که بنا به تشخیص مدیراشان عملکرد مطلوبی نداشتند، یا دارای تخلفات اثبات شده بودند را به واژه منفی تعدیل نیروها، اقدامی در مقابل افکار عمومی شهروندان و بر خلاف منافع مردم عنوان کرد و افزود: همه ی ما معتقدیم که از منظر شهروندان عزیز تهرانی، شهر تهران بر خلاف استاندارهای جهانی بسیار گران اداره می شد و یکی از دلایل آن نیز جذب های غیر قانونی و بی ضابطه نیرو در مقاطع مختلف بود که بعنوان مثال می توان به جذب 13000 نفر نیرو در ماه های پایانی حضور شهردار سابق در سیستم مدیریت شهری اشاره کرد که هزینه گزافی را بر دوش شهروندان تهرانی باقی گذاشت. مدیریت شهری جدید تا کنون تنها به متناسب سازی ساختار نیروی انسانی اقدام کرده و تمرکز خود را در تنظیم نظام ارزیابی غملکرد قرار داده است که طی آن کارکنان دارای پرونده تخلفات در کمیته انضباطی، افرادی که موفق به کسب حد نصاب نمره ارزیابی سالانه نشده بودند و نیز کسانی که کارت پایان خدمت نداشتند را با نظر شورای تحول و ارتقا منابع انسانی و ملاحظات انسانی و رعایت مصالح حتی متخلفین، بعنوان مردودین از نظر شهروندان معرفی کرده تا در پایان اتمام تاریخ قراردادشان، عدم تمایل شهرداری برای ادامه همکاری به ایشان اعلام گردد.

داور نظری افزود: شهروندان تهرانی مدیریت شهری را به امانت به دستان ما سپرده اند و انتظار نمی رود که فردی با تخلفات مالی و یا کسی که دو شغله است و یا کارت نمی زند و یا با ارباب رجوع بد رفتاری می کند، سازمان با ایشان مماشات نماید و شایسته نیست که این افراد قرادادشان در پایان سال تجدید و رفتارهای غیرسازمانی ایشان همچنین تشویق شود.

در همین راستا وی ادامه داد: ما تنها 174 نفر در مجموعه مدیریت شهری جدید به شهرداری اضافه کرده ایم که کمترین ورود نیرو در بیشترین زمان ممکن نسبت به ادوار گذشته بوده است که ملاک جذب این افراد، تخصص، مهارت، تجربه و تحصیل در دانشگاه های برتر بوده و عمدتاً بعنوان مدیران مستقیم از آنها استفاده شده است که شهردار تهران و معاونین ایشان نیز جزو همین افراد هستند و این یعنی ما به ازای خروج هر 8 نفر از سازمان تنها یک نفر را وارد کرده ایم که این موضوع موجب صرفه جویی 140 میلیارد تومانی در اداره شهر تهران شده است.

داور نظری در پایان گفت : یقیناً همه ی کارکنان خدوم برای مردم، پرتوان و با رضایت و عملکرد بالا و نیز سالم و بی توقع در مقابل خدمت به مردم، از ارزیابی عملکرد راضی بودند ؛ چرا که تمایل دارند تفاوتشان با دیگر کارکنان که کم کار و یا غیر منضبط هستند مشخص شوند. در مدیریت شهری گذشته که 2743 نفر از آن ورود و خروج خود را در سامانه تردد ثبت نمی کردند، آیا نباید ارزیابی عملکرد شوند؟ و اگر به دلیل مشغله های بیروم شهرداری حضور مداوم و منظم در محل کار ندارند، بایستی همچنان قرارداشان مجدد به تایید برسد؟ مطمئن باشیم که با ارزیابی عملکرد دوره ای ضمن افزایش بهره ور، انگیزه کارکنان نیز بالا رفته و کارکنان واقعی و دلسوز با جان و دل برای سازمان تلاش می نمایند و سازمان شهرداری نیز به سمت تعالی سوق پیدا خواهد کرد.

این مراسم با صدور حکم اولاد برای یکی از پرسنل شرکت کنترل ترافیک به عنوان اولین حکم صادر شده توسط سامانه جامع منابع انسانی این شرکت و تقدیر از همکاران اجرای این طرح به پایان رسید.


print