Menu

09/19/2019 - پنجشنبه 28 شهريور 1398 English

مشروح خبر

اجرای طرح جدید محدوده «کنترل آلودگی هوا» در پایتخت

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از اجرای طرح جدید محدوده ی «کنترل آلودگی هوا» از امروز (شنبه 1 تیر ماه) خبر داد.

محسن پورسیدآقایی با تاکید بر اینکه از ساعت 6.30 امروز ( 1 تیر ماه) طرح جدید محدوده ی کنترل آلودگی هوا در محدوده ی «زوج و فرد سابق» به اجرا درآمده است گفت: از این پس، زوج یا فرد بودن پلاک خودرو، ملاک تردد در این محدوده نخواهد بود.
معاون شهردار تهران هدف از اجرای این طرح را کنترل آلودگی هوا و مدیریت ترافیک در هسته ی مرکزی شهر عنوان کرد و گفت : طرح زوج و فرد دیگر کارایی لازم را برای کنترل آلودگی هوا و کاهش ترافیک نداشت از اینرو بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک، طرح محدوده ی «کنترل آلودگی هوا» جایگزین طرح زوج و فرد سابق شد.
پورسیدآقایی در ادامه به ضوابط  طرح محدوده کنترل آلودگی هوا اشاره کرد و گفت:  زمان اجرای این طرح در تمام روزهای سال به‌استثنای روزهای تعطیل رسمی از ساعت ۶.۳۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۶.۳۰ تا ۱۳ خواهد بود همچنین عوارض ورود به این محدوده نصف عوارض محدوده ی طرح ترافیک در نظر گرفته شده است.
معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران بر ضرورت ثبت نام تمامی خودروها در سامانه ی « تهران من» تاکید کرد و یادآورشد: شهروندان میتوانند با شارژ حساب شهروندی خود در این سامانه عوارض ترددشان را در محدوده های ترافیک و کنترل آلودگی هوا پرداخت کنند این در حالیست که فرصتی یک ماه برای پرداخت عوارض تردد در نظر گرفته شده است.
پورسیدآقایی با تاکید بر اینکه ثبت نام در سامانه ی تهران من محدودیت زمانی ندارد اظهار داشت : تاکنون قریب به یک میلیون خودرو در سامانه ی تهران من ثبت نام کرده اند که بیش از 70 هزار ثبت نامی که در این سامانه صورت گرفته تنها مشخصات فردی افراد ثبت شده ومشخصات خودرو را وارد نکرده اند این در حالیست که ثبت مشخصات خودرو در این سامانه الزامی است .
وی تصریح کرد: خودروهای پلاک تهران (بدون توجه به زوج یا فرد بودن پلاک) در هر فصل 20 روز  و خودروهای پلاک غیرتهران در هر فصل ۱۵ روز می‌توانند به‌صورت رایگان در «محدوده کنترل آلودگی هوا» یا حلقه دوم تردد داشته باشند، این سهمیه‌ها قابل‌ انتقال به فصول دیگر نیست و تردد بیش از سقف مجاز مشمول پرداخت عوارض می‌شود، شهروندان در نظر داشته باشند برای بهره مندی از امتیاز 20 روز تردد رایگان، باید در سامانه ی« تهران من» ثبت نام کرده باشند.
پورسیدآقایی در پایان به تسهیلات در نظرگرفته شده برای ساکنان محدوده ی «کنترل آلودگی هوا» نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ساکنان محدوده‌های ترافیکی(طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا) علاوه بر یک‌بار خروج رایگان پیش از ساعت ۸.۳۰ و یک‌بار ورود رایگان پس از ساعت ۱۷ از تخفیف ۵۰ درصدی عوارض برای تردد بین ساعات ۸.۳۰ تا ۱۷ بهره‌مند می‌شوند، ساکنان محدوده ی طرح ترافیک نیز در نظر داشته باشند به ازاء هر واحد مسکونی در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، تنها یک خودرو امکان برخورداری از از تسهیلات مذکور را دارد.


print
بازگشت