05/22/2019 - چهارشنبه 1 خرداد 1398 English

مشروح خبر

مرکز کنترل ترافیک تونل رسالت
با هدف مدیریت و نظارت دقیق بر جریان ترافیک در تونل رسالت ، مرکز کنترل ترافیک تونل در تیر ماه سال 1385 همزمان با افتتاح پروژه تونل، آغاز با کار نمود.

با افتتاح رسمی تونل رسالت کار اصلی این مرکز یعنی نظارت، ثبت وقایع، پایش و مدیریت ترافیک آغاز و وضعیت جریان ترافیک در تونل  و هر گونه حادثه ای در کمترین زمان ممکن توسط کارشناسان نظارت مشاهده، ثبت، پیگیری و مدیریت می شود.

این مرکز در حال حاضر به صورت شبانه روزی و در سه شیفت کاری علاوه بر انجام وظایف جاری محوله در خصوص کنترل و نظارت بر جریان ترافیک ، کار هماهنگی بین سازمان های مختلف شهری برای انجام عملیات های عمرانی، خدماتی ، فنی و نگهداری و تعمیرات تجهیزات و تاسیسات تونل را انجام و نظارت کامل بر تمامی امور تونل رسالت را بر عهده دارد.سامانه نظارت، کنترل و مدیریت تونل


تجهیزات کنترل ترافیک تونل

نظارت تصویری و کنترل ترافیک

در حال حاضر مرکز کنترل تونل رسالت با استفاده از 32 دوربین، 12 ایستگاه تماس امدادی و 38 عدد تابلوی خبری کنترل خطوط حرکتی و محدودیت سرعت که در ورودی و داخل تونل با فواصل مشخص از یکدیگر قرار دارند، جریان ترافیک را پایش و مدیریت می نماید.

همچنین2 دستگاه دوربین ثبت تخلف سرعت، 4 دستگاه دوربین ثبت تخلف عبور از خط امداد و 4 دستگاه دوربین ثبت تخلف ورود خودروهای سنگین در هردومسیر نصب و راه اندازی شده است.

سامانه ارسال پیامهای رادیویی به منظور اطلاع رسانی و هشدار به سرنشینان خودورها، برروی موج FM فرکانسMHz 94.

سامانه شمارشکر خودروها :

1- جمع آوري اطلاعات و پارامترهاي ترافيكي از سطح معبر ورودي تونل از قبيل: حجم، سرعت، درصد اشغال .

2- استفاده در جهت مديريت جريان ترافيك عبوري از تونل.

3- برنامه ريزي خدمات و عمليات فني در تونل از قبيل نگهداري تجهيزات، روسازي آسفالت و . . .

4- تشخيص خودكار حالت تراكم يا توقف وسايل نقليه با استفاده از پارامترهاي به دست آمده.

 

جانمایی تجهیزات :

الف – تونل شمالی  (شرق به غرب )

1- نه دوربین متصل به سامانه پردازش تصویر

2- شش دوربین کنترلی متصل به سامانه نظارت تصویری

3- شش ایستگاه تماس امدادی

4- پانزده تابلوی متغیر خبری کنترل خطوط حرکتی

5- چهار تابلوی متغیرگرافیکی محدودیت سرعت

6- چهار دستگاه راهبند در ورودی تونلهای کوتاه و بلند و همچنین 6 عدد در دوربرگردانهای تونل

7- دو دوربین ثبت تخلف حرکت در خط امداد

8- دودوربین ثبت تخلف ورود خودروهای سنگین

ب- تونل جنوبی ( غرب به شرق )

1- نه دوربین متصل به سامانه پردازش تصویر

2- شش دوربین کنترلی متصل به سامانه نظارت تصویری

3- شش ایستگاه تماس امدادی

4- پانزده تابلوی متغیر خبری کنترل خطوط حرکتی

5- چهار تابلوی متغیرگرافیکی محدودیت سرعت ‏

6- چهار دستگاه راهبند در ورودی تونلهای کوتاه و بلند

7- دو دوربین ثبت تخلف حرکت در خط امداد

8- دو دوربین ثبت تخلف ورود خودروهای سنگین

9- دو دوربین ثبت تخلف سرعت

 

سامانه نظارت تصویریسامانه تهویه خودکار تونل :
تخلیه دود و گازهای سمی با استفاده از جت فنها که به صورت خودکار انجام می شود. برای این سیستم دو حالت تعریف شده است. اولین حالت عملکرد خودکار در شرایط عادی تونل و دومین حالت عمکرد در زمان حریق می باشد که براساس سناریوهای از پیش تعریف شده و با توجه به موقیت حریق انجام می شود.

تعداد کل جت فن ها : 48 دستگاه

تعداد جت فن های تونل شمالی : 30 دستگاه

تعداد جت فن های تونل جنوبی : 18 دستگاه

سامانه تشخیص میزان آلودگی تونل :

شامل 4 دستگاه تشخیص میزان دید و منوکسید کربن که در فواصل استاندارد از یکدیگر قرار دارند و با ارسال داده ها به سامانه مرکزی به صورت بر خط، داده های لازم برای عمکرد بهتر و بهینه سامانه تهویه تونل را فراهم می آورند.

در هریک از تونلهای شمالی و جنوبی یک عدد دستگاه اندازه گیری جهت و سرعت وزش باد نیز نصب شده است که نقش مهمی را بویژه در زمان آتش سوزی، ایفا می کنند.

 

سامانه حریق تونل

اعلام حریق :

اندازه گیری درجه حرارت سراسر تونل با استفاده از کابل حرارت حاوی 200 حسگر حرارتی که داده های مربوط به درجه حرارت را به شکل نقطه به نقطه و برخط به سامانه مرکزی ارسال کرده و در صورت تشخیص درجه حرارت خارج از استاندارد تعریف شده، آلارم هشدار می دهد.


اطفاء حریق :

1- چهل و دو عدد جعبه آتش نشانی شامل یک عدد شیلنگ 25 متری آب تحت فشار، یک عدد کپسول 3 کیلویی co و یک عدد کپسول 6 کیلویی پودر و گاز

2- مخزن آب با حجم 100 هزار لیتر

3- دو عدد الکتروموتور جهت حفظ فشار آب در حد استانداردة

 

روشنایی تونل

 روشنائی تونل نیز با استفاده از پیشرفته ترین تکنیک های روز دنیا طراحی و اجرا شده است. در ورودی های تونل به منظور تطبیق نور تونل با نور محیط خارج، در طول روز از آبشار نور استفاده شده است تا رانندگان هنگام ورود به تونل دچار خیره گی نور در میدان دید نشوند و از حوادث ترافیکی احتمالی پیشگیری شود. در طول دو مسیر تونل 1500 چراغ روشنایی با سیستم بخار سدیم تعبیه شده است تا روشنایی تونل در حد استاندارد تأمین شود.

امداد تونل رسالت

کار امدادرسانی به خودروهای آسیب دیده ناشی از تصادفات و همچنین خودروهایی که به دلیل بروز نقص فنی داخل تونل متوقف می شوند بر عهده 4 دستگاه خودرو یدک کش و وانت نیسان امداد تونل است.                                 

تیم امدادی تونل رسالت مجهز به جرثقیل حمل خودروهای سبک ، مخروطی و نوار خطر جهت ایمن سازی ، چراغ گردان ، جعبه کمک های اولیه، باتوم ترافیکی چراغ دار و جارو جهت جمع آوری سریع ضایعات باقی مانده ناشی از تصادفات و برخورد با تجهیزات است. امداد رسانان تونل رسالت با لباس فرم یک دست و به صورت شبانه روزی در محدوده تونل رسالت به منظور امداد رسانی مشغول خدمت هستند.                            

تمامی خدمات و امدادرسانی انجام شده توسط خودرو های امدادی در فرم گزارش روزانه ثبت شده که در مرکز کنترل ترافیک تونل بایگانی می شود. 
print